palciva-bolest-zapesti

Ačkoliv se bolest zápěstí může zdát jako minoritní zdravotní problém, v praxi bohužel výrazně zasahuje do života. Nemusí se nutně jednat o důsledek fyzického zranění – jednou z nejčastějších příčin bolestí v zápěstí je tzv. syndrom karpálního tunelu či zánět šlach. Naštěstí se bolestivost zápěstí dá řešit i bez neustálého užívání analgetik. 

Jak se projevuje bolest zápěstí?

Bolest zápěstí může mít mnoho příčin, od čehož se odvíjí také příznaky. Zatímco pro karpální tunel je typické brnění, mravenčení, trnutí a ztuhlost, osteoartritida se projevuje spíše tupou bolestí. Jedním z projevů může být také omezená pohyblivost, která nám brání v provádění každodenních úkolů, jako je psaní na klávesnice počítače či zvedání předmětů. Pokud se jedná o mechanické poranění zápěstí, tedy například pohmoždění, či dokonce zlomeninu, zpravidla se objevuje silný otok a bolest při zátěži.

Proč vás bolí zápěstí?

Jak je asi zřejmé z množství příznaků, které bolest zápěstí doprovází, může mít celou řadu méně či více závažných příčin. Poměrně běžnou příčinou, se kterou se alespoň jednou za život setká snad každý z nás, je zranění zápěstí, respektive natažení nebo natržení svalu, případně zlomenina. Zatímco zlomeninu si jen málokdo troufá přechodit bez zásahu lékaře, přetěžování natažených či natržených vazů může vyústit až v tzv. bursitidu.

Poměrně specifickou příčinou bolesti zápěstí je již zmiňovaný syndrom karpálního tunelu, který se projevuje nejen samotnou bolestí, ale také pocity mravenčení či trnutí. Zpravidla se jedná o důsledek nadměrného zatížení či opakujícího se pohybu, tedy například psaní na klávesnici. Práce na počítači má za následek například bolesti zad.

O něco méně častou příčinou bolestí v zápěstí může být také revmatoidní artritida. Přestože se tato nemoc projevuje bolestí kloubů, nejedná se o kloubní onemocnění, ale nemoc imunitního systému, který napadá kloubní výstelku a vyvolává zánět. Přestože se jedná o nevyléčitelnou nemoc, včasná léčba je zásadní pro minimalizaci škod na kloubu. 

Kdy navštívit lékaře

Příčin bolesti zápěstí je samozřejmě mnohem více, a pro jejich vhodnou léčbu je zásadní především správná a včasná diagnóza. Zatímco o mírných zranění či přetížení si vystačíte s chlazením ledem, v případě dlouhodobé či pravidelně se vracející bolesti návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte. 

Léčba bolesti zápěstí

Léčba bolesti zápěstí se odvíjí od příčiny. Samotnou bolest lze potlačit léky nebo injekcemi proti bolesti, případně také ledovými obklady. Pokud se jedná o frakturu kosti, na místě je samozřejmě také fixace v podobě sádry nebo ortézy, v případě potřeby také chirurgický zákrok. 

Ať už vás trápí onemocnění zápěstí, či za bolestí stojí mechanická příčina, součástí léčby by měl být rovněž klidový režim a rehabilitace. Kromě klasické fyzioterapie je účinnou metodou pro snížení otoku, minimalizaci bolesti, a naopak zvýšení pohyblivosti zápěstí Bowen terapie. Díky velice jemnému a nenásilnému přístupu se jedná o oblíbený nástroj rehabilitace jak v pooperačním režimu, tak u méně závažných příčin bolesti. V závažnějších případech je před první návštěvou Bowen terapie vhodná konzultace s lékařem, který zná váš zdravotní stav a dokáže objektivně posoudit, zda je v danou chvíli tato terapie vhodná. 

Prevence bolesti zápěstí

Vzhledem k tomu, že řada onemocnění zápěstí vzniká v důsledku nadměrného zatížení, prevence spočívá především ve snížení zátěže zápěstí. Ideální jsou především ergonomické kancelářské pomůcky. Z hlediska snížení rizika fraktury zápěstí naopak dbejte na pestrý jídelníček s dostatkem vápníku a vitamínu D, které společně přispívají k pevným kostem méně náchylným ke zlomeninám.