bolest-zad-pomoc-rehabilitace

Bolest zad potká čas od času každého. Zatímco občasná bolest potrápí až 80 % populace, nepříjemné potíže se zády mohou přejít do chronické podoby. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak akutní i chronické bolesti zad nejen předcházet, ale také se jí nadobro zbavit. Jak na to vám prozradíme v dnešním článku.

Proč vás bolí záda?

Bolest zad má mnoho podob – rozdělit ji můžeme jak na základě četnosti (tedy akutní a chronickou), tak podle zasažené oblasti (krční, hrudní a bederní) či dle příčiny. Důvodů, proč vás bolí záda, existuje celá řada. V drtivé většině případů se jedná o tzv. nespecifickou bolest zad, která nemívá vážnější zdravotní příčinu. Přesto může výrazně negativně ovlivňovat náš každodenní život.

Nespecifická bolest zad

O nespecifickou bolest zad se může jednat v případě, že se zhoršuje s pohybem, případně se objevuje po dlouhém dni stráveném za obrazovkou počítače. Jednoduše řečeno, nejčastěji ji mají na svědomí naše špatné pohybové návyky, od nevhodného držení těla po špatnou pozici páteře při zvedání těžkých předmětů. Jednat se však může také o natažený sval, přeležený krk či zkrátka projev nadměrného stresu a tenze. 

Zdravotní potíže způsobující bolest zad

Zatímco nespecifická bolest zpravidla sama odezní i v případě, že ji nijak neléčíme, bolest způsobená hlubším zdravotním problémem je třeba včas řešit, abychom předešli nevratným změnám či prohloubení daného onemocnění. Typicky jde o:

  • vyhřeznutou plotýnku,
  • ischias,
  • artritidu,
  • Bechtěrev,
  • osteoporózu. 

Léčba bolesti zad

Vzhledem k tomu, že bolest zad výrazně zasahuje do všech oblastí života, není příliš vhodné ji ignorovat. Zejména v případě, že se bolest objevuje častěji, než by nám bylo milé, či dokonce přešla v bolest chronickou, je nutné přejít k potřebné léčbě či terapii.

Rehabilitace

V případě, že za příčinou bolesti zad stojí nejrůznější vady v postavení páteře, či například vážné zranění zad, lékař zpravidla doporučí návštěvu fyzioterapeuta. Ten vám nejen ukáže vhodné rehabilitační cviky, ale rovněž vám může vysvětlit, jak minimalizovat zátěž zad a kloubů při každodenních činnostech. 

bowen terapie masáž

Na závěr nezbývá než dodat, že jednotlivé typy léčby lze samozřejmě kombinovat, tedy docházet na lékařem předepsané rehabilitace a zároveň si dopřát úlevu a regeneraci na Bowen terapii či třeba v sauně. 

Farmakologická léčba

Poměrně častým řešením bolesti zad jsou analgetika neboli léky proti bolesti, jako například ibuprofen a paracetamol, případně také masti a nejrůznější analgetické gely. Tento způsob léčby je vhodný spíše při akutní bolesti, kdy hledáme rychlou úlevu. Z dlouhodobého hlediska toho však příliš neřeší.

Masáže 

Poměrně oblíbeným způsobem, jak si poradit s bolestí zad, jsou masáže. Je však na místě dodat, že ne každý typ masáže je při bolestech zad vhodný. V prvé řadě je třeba zvážit, zda by masáž celý problém spíše nezhoršila – typicky při vážném zranění zad či vyhřeznuté ploténce. V druhé řadě musíme vybrat takovou masáž, která přinese skutečnou úlevu. Pokud jste někdy zavítali na thajskou či sportovní masáž, asi nám dáte za pravdu, že se jedná o poměrně bolestivou zkušenost, která může stav zad zhoršit.

Pokud vás trápí bolest zad způsobená nevhodným pohybem, sedavým zaměstnáním či třeba špatným držením těla, ideální je právě Bowen terapie. Díky tomu, že se jedná o velice jemnou a neinvazivní techniku, jejíž princip spočívá v lehkém tlaku na přesně stanovené body, z masáže nebudete odcházet celý rozbolavělí a polámaní. Právě naopak – mechanismus Bowen terapie podporuje přirozenou regeneraci, ulevuje od napětí a stresu a vede ke zlepšení celkového držení těla.