Přestože kyčel není největším kloubem v těle, „pochlubit“ se může jiným prvenstvím – jedná se o nejvíce namáhaný kloub, což vede k nepříjemných zdravotním problémům a bolesti. Bohužel se nejedná pouze o záležitost věku. Bolestmi kyčlí můžeme trpět prakticky kdykoliv během života, a je tak obzvláště důležité stanovit včasnou diagnózu a léčbu. Jaké mohou být příčiny bolesti kyčlí či jak si s bolestí poradit vám prozradíme v dnešním článku.
Příznaky bolesti kyčlí
Vzhledem k tomu, že bolest kyčlí může mít mnoho různých příčin, jsou pro ni typické i různé příznaky. Zatímco někoho trápí bolest pouze při zvýšené zátěži, v horších případech bolest nastává i v klidovém stavu. Mnohdy se bolest neomezuje pouze na samotnou kyčel, ale vystřeluje do zad či nohou. Dalšími typickými znaky, že je s našimi kyčlemi něco v nepořádku, může být také:
- Otok,
- Praskání v kloubu,
- Ranní ztuhlost,
- Snížený rozsah pohybu.
Proč vás bolí kyčle?
Kyčel patří mezi nejzatěžovanější kloub lidského těla, a je tak velice náchylná k nejrůznějším obtížím. Přestože za bolestí může samozřejmě stát zranění, jako například zlomenina či poškození měkké tkáně v jejím okolí, velice častou příčinou je také přenesená zátěž či přetěžování jedné z kyčlí. Typicky jde například o špatný styl chůze, přenášení váhy pouze na jednu nohu či jednostranný sport. Kromě nadměrného zatížení však za bolestí může stát naopak oslabení svalů a šlach v kyčelní oblasti.
Zejména u vyšších věkových kategoriích je typickou příčinou bolesti kyčlí onemocnění kyčelního kloubu. Typicky jde o:
- Artritidu,
- Artrózu,
- Zánět tíhového váčku.
Léčba bolesti kyčlí
Pro určení vhodné léčby je zásadní především správná diagnóza – jinak budeme řešit artrózu a jinak zlomeninu kyčelního kloubu. K lékaři neváhejte zamířit i ve chvíli, kdy je bolest teprve mírná. Můžete tak efektivně předejít zhoršení celého problémů a nutnosti operace. Lékař provede řadu vyšetření, která pomohou odhalit, zda za bolestí stojí přetěžování kloubu, genetická predispozice k některému z kyčelních onemocnění, či například neřešený úraz.
Fyzioterapie a pohyb
Přestože bolest kyčlí zpravidla vede k výraznému omezení pohybové aktivity, dostatečný pohyb je pro zdraví kyčlí i dalších kloubů zásadní. Je to totiž právě nadváha, která může stav kloubů výrazně zhoršovat. Vybírejte vždy nenásilný pohyb, který je v souladu s doporučením lékaře.
Evergreenem při léčbě bolesti kyčlí je rovněž fyzioterapie a rehabilitace, které pomohou zvýšit hybnost kloubu a posílit okolní tkáně. Fyzioterapeut mnohdy doporučí také použití tejpování či bandáží. Návštěvy rehabilitací můžete po souhlasu vašeho lékaře doplnit také Bowen terapií. Jedná se o velice jemnou techniku, která pomáhá uvolnit a regenerovat tkáň v oblasti kyčlí a pánve. Velice efektivní je jak v případě, že za bolestí kyčlí stojí zánět či útlak sedacího nervu (ischias), tak při nadměrném jednostranném zatížení kyčelního kloubu.
Kloubní výživa
Bolest kyčlí mnohdy souvisí s opotřebením chrupavek, a je tak vhodné je posilovat pravidelným užíváním kloubní výživy. Efektivní jsou především přípravky obsahující vitamín C a kolagen, chondroitin a glukosamin, případně také MSM. Z hlediska snížení rizika zlomeniny kyčelního kloubu ve vyšším věku není na škodu ani suplementace vitamínu D a K spolu s vápníkem.
Výměna kyčelního kloubu
Poslední možností je výměna kyčelního kloubu, tedy invazivní otevřená operace. Abyste této variantě předešli, věnujte svým kyčlím pozornost i v případě, že vás doposud jejich bolest neomezovala v běžném životě. Přestože je pro mnohé pacienty výměna kloubu úlevou od bolesti, nevyhnutelně s sebou nese řadu rizik či snížení hybnosti.